نحوه تشریفات عروسی در اروپا

نحوه تشریفات عروسی در اروپا - 5.0 از 5 بر اساس 1 امتیاز

مراسم و جشن های عروسی سایر کشورها و مشاهده آداب و رسوم آنان از نزدیک می تواند بسیار جالب باشد. از این میان مراسم ازدواج و تشریفات عروسی به سبک کشورهای اروپایی و امریکایی می پردازیم.

تشریفات عروسی و نحوه برگزاری مراسم عروسی در اروپا

تشریفات عروسی در قاره اروپا و تا حدودی در قاره آمریکا از نظر ساختار به هم نزدیک می باشند. در این بخش نحوه برگزاری مراسم عروسی در این دو منطقه جهانی را معرفی می کنیم.

دعوت مهمانان به مراسم عروسی


در کشورهای غربی جایگاه مهمانان عروسی و میز مخصوص آنان از قبل به وسیله شماره گذاری مخصوص مشخص می کنند و از قبل مشخص است که هر خانواده و شخص می بایست سر کدام میز بنشیند. این موضوع علاوه بر رعایت نظم و ترتیب در طول مراسم باعث می شود که احترام همه مهمانان ، به ویژه بزرگترهای فامیل و مهمانان حفظ شود و مراسم عروسی و خدمات مجالس و پذیرایی از مهمانان به نحو احسنت صورت گیرد.

معرفی آشنایان با عروس و داماد


معمولا یک نفر که مسئول و مدیر برگزاری تشریفات عروسی است ( توسط خانواده داماد مشخص می شود ) با ورود هر یک از اشخاص اسامی و نسبت آنان را اعلام می کند. پدر و مادر عروس و داماد ، ساقدوش ها ، کسی که حلقه را حمل می کند ، مهمانان ویژه و خود زوج از جمله کسانی هستند که باید در هنگام ورود به مراسم عروسی به کلیه حضار و مهمانان معرفی شوند.


ساقدوش در مراسم عروسی


در واقع داشتن ساقدوش همراه داماد از کشور آلمان شروع شده است. در روزگار قدیم رسم بر این بود که داماد عروس آینده را از روستای مجاور انتخاب کند و به نوعی عروس را برباید و نیرومندترین دوستش (ساقدوش) به او در تشریفات عروسی کمک کند. یکی از وظایف ساقدوش، حمایت از داماد و مبارزه با بستگان دختر بود که در جریان مراسم  عروسی و ازدواج اقدام به پس گرفتن عروس نکنند.

نحوه ورود عروس و داماد و معرفی آنان


معمولا عروس و داماد آخر از همه وارد می شوند و در هنگام ورود آنها یک موزیک خاص و زیبا و گل ریزان و... اجرا می شود و توسط مسئول تشریفات عروسی به مهمانان معرفی می شوند.

دعای قبل از شام عروسی


دعای قبل از شام معمولا توسط کشیش ، پدر یا مادر عروس و داماد ، مسئول مراسم و یا یک دوست برای شکرانه برگزاری مراسم عروسی خوانده می شود.

صرف شام و تشریفات پذیرایی عروسی


معمولا رسم بر این است ابتدا عروس و داماد شروع به خوردن غذا کنند و بعد مهمانان مراسم عروسی با عروس و داماد همراهی نمایند.


بریدن کیک عروسی مراسم


طبق رسوم سنتی، عروس و داماد جوان اولین برش کیک را می زنند. سپس عروس نیمی از تکه کیک را در دهان داماد می گذارد و سپس داماد نیمه دیگر را در دهان همسر خود می گذارد. این مراسم به نوعی نماد مراقبت از یکدیگر ، توجه به یکدیگر و شریک بودن در همه زمینه ها ومسائل زندگی است که در شب برگزاری مراسم عروسی یادآوری می گردد.


صرف نوشیدنی و تشریفات پذیرایی عروسی


زوج جوان دست در دست هم نوشیدنی خود را می نوشند و بعد از آن ، ساقدوش ها ، پدر و مادر عروس و داماد و سپس مهمانان عروسی نیز نوشیدنی خود را می نوشند.

رقص در مراسم عروسی


به آن First Dance یا " رقص اول " نیز گفته می شود که در واقع این اولین رقص مشترک عروس و داماد به عنوان یک زوج متاهل است. البته مراسم " اولین رقص " را می توان بلافاصله بعد از ورود عروس و داماد به مراسم عروسی نیز اجرا کرد.

رقص عروس با پدرش


رقص عروس با پدرش از مهمترین قسمت های مراسم عروسی است .در صورتی که پدر دختر حضور نداشته باشد ( مثلا از دنیا رفته باشد) بزرگتر او مثل  پدربزرگ ، برادر و ... می توانند با او برقصند.

رقص داماد با مادرش


این نیز یکی از قسمت های اصلی مراسم و مجالس عروسی است و مانند رقص عروس با پدر اجرا می شود.

پرتاب دسته گل و کِشِ جوراب در مجالس عروسی


این یک رسم قدیمی است که نوعروس دسته گل خود را به میان دختران مجردی که پشت سر او در مراسم عروسی ایستاده اند پرتاب می کند و بعد از آن روی صندلی ای که وسط سالن قرارداده شده است بنشیند تا داماد کِشِ جوراب او را از پای او بیرون آورده و به میان مردان مجردی که پشت سر داماد ایستاده اند پرتاب کند. آنان بر این باور بودند که هر دختر و پسر مجردی که دسته گل و کش جوراب را بگیرند به زودی بختشان باز خواهد شد و عروسی خواهند کرد.


مراسم عروسی و پایکوبی و شادی


بالاخره بعد از اجرای کلیه مراحل فوق ، نوبت به شادی و پایکوبی میهمانان عروسی می رسد. این شادترین قسمت جشن عروسی و در عین حال طولانی ترین قسمت آن است.

انگشتر نامزدی


اولین بار در سال 860 میلادی پاپ نیکلاس اول اعلام کرد که انگشتر طلا برای عقد پیمان زناشویی الزامی است.سپس در قرن 13 پاپ اینسنت سوم اعلام کرد یک حلقه برای نامزدی و یک حلقه برای ازدواج باید تهیه شود.درضمن بین عروسی و نامزدی باید مدت زمانی سپری شود.سال ها بعد نگین الماس به انگشتر طلا اضافه شد از زمان ماکسیمیلیان امپراطور رم تا الان این رسم پا برجاست.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید
تمامی حق و حقوق وبسایت متعلق به مجموعه تشریفات لاریسا می باشد.

جستجو